۰

برگزاری جلسات اخلاق موعظه ای در دادگستری استان گيلان

تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۴
برگزاری جلسات اخلاق موعظه ای در دادگستری استان گيلان
به گزارش معاونت فرهنگي دادگستری كل استان گيلان، در راستای اجرای برنامه راهبردی ترويج معنويت و اخلاق اسلامي، جلسات اخلاق موعظه ای به صورت مستمر با سخنرانی آيت الله فلاحتی نماينده ولي فقيه در استان و با حضور حجت الاسلام والمسلمين خليلی رئيس كل دادگستری و ساير مسئولين و قضات دادگستری استان گيلان برگزار مي شود.
آیت الله رسول فلاحتی در جمع قضات محاکم قضایی دادگستری گیلان اظهار کرد: یکی از صفت های خداوند تبارک و تعالی عفو و گذشت نسبت به خطاي انسانهاست.
وی به عفو بندگان توسط خداوند متعال اشاره کرد و افزود: خداوند تبارک و تعالی نسبت به بندگان خطاکار اعمال قدرت نكرده و نسبت به آنها گذشت می نمايد.
امام جمعه رشت با بیان اینکه خداوند متعال بندگان خود را بسیار دوست دارد، تصریح کرد: زندگی در سایه خداوند و قرآن بسیار امیدبخش مي باشد.
آیت الله فلاحتی در ادامه افزود: اگر انسان در طول زندگی خطايی انجام دهد و سپس توبه كند، خداوند گذشته بد او را تبدیل به خوبی می کند.
وی با اشاره به اینکه اگر انسان بنده مخلص خداوند باشد،خدای متعال خواسته هاي خوب او را برآورده مي كند.
نماینده ولی فقیه در گیلان، عفو و گذشت را از ویژگی های خداوند تبارک و تعالی عنوان کرد و گفت: عفو و گذشت دارای چندين مرحله است و نخستين مرحله اين است که اگر فردی نسبت به انسان بدی مي کند،  انسان با اينكه بدی او را مي بيند اما نسبت به او عفو داشته باشد.
آیت الله فلاحتی با بیان اینکه خداوند متعال به پیامبراكرم(ص) فرمود مردم را به معروف ها امر کن، خاطرنشان کرد: با توجه اينكه انسان داراي حق اجتماعی و عقلی مي باشد اما باید نسبت به بدی  ديگران گذشت داشته باشد.
وی یادآور شد: روش مدیران باید به گونه ای باشد كه همه امور را ببینند اما انگاره آنها طوری باشد که دیگران احساس کنند او بدی ها را نمی بیند.
امام جمعه رشت با اشاره به مرحله بعدي گذشت، اظهار کرد: در این مرحله نه تنها نباید بدی را ببینیم بلکه باید بدی را با خوبی پاسخ دهیم.
آیت الله فلاحتی، اين موضوع را سبب ایجاد دوستی ميان انسانها دانست و بیان کرد: پیامبر اكرم(ص) با عفو و بخششي كه نسبت به دیگران داشتند همه را به سوی خود جذب نمودند. بنابراين عفو و گذشت يكي از مهمترين مسائلي است كه در اخلاق اسلامي و موعظه اي مورد توجه قرار مي گيرد.
 
 
 
 
222
 
کد مطلب : ۵۱۴۱
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما