۰
در پویش بخشایش حسینی و بخشایش رضوی؛

همه فطرت های پاک دعوتند

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۶
همه فطرت های پاک دعوتند
به گزارش روابط عمومی ستاد ملی صبر، شاید بهترین و ساده ترین تعریف درباره سخاوت، بیان امام رضا(ع) باشد که فرمودند: « انسان سخاوتمند از غذای دیگران می‌خورد تا از غذای او بخورند، ولی انسان بخیل از غذای دیگران نمی‌خورد تا از غذای او نخورند.» در بررسی سیره امام رضا(ع) ویژگی بذل و بخشش بسیار به چشم می‌خورد. ایشان بسیار صدقه پنهانی می‌دادند و اموال خویش را بین نیازمندان تقسیم می‌کردند. شیوه امام رضا (ع) در بخشش طوری بود که حتی کسی که مورد جود آن حضرت قرار می‌گرفت، ذره‌ای احساس شرمندگی نمی کرد.
در فرهنگ اسلامی از احسان و نیکوکاری با عناوینی چون گذرگاهی برای آخرت، مزرعه آخرت، معامله ای پرسود، توشه راه، نصرت الهی، خوان کرم اهل بیت(ع) و... یاد شده است.کمک به دیگران و خدمت به خلق به معنای برآوردن نیازهای آنان از راه های درست، یکی از عبادت های پر اهمیت به شمار می آید.
روایت شده که امام رضا(ع) یک سال تمام ثروت خود را در روز عرفه بین نیازمندان تقسیم کردند. فردی به ایشان گفت: این گونه بخشش، ضرر است. حضرت فرمودند: «این گونه بخشش ضرر و زیان نیست بلکه غنیمت است، هرگز چیزی را که به وسیله آن طلب اجر و کرامت می‌کنید، غرامت و ضرر به شما نیاور.»
یکی دیگر از اصول مشترک در زندگانی امامان، صبر و مقاومت است. این بزرگواران الگوي بزرگ صبر و قهرمان مقاومت بودند. امام رضا(ع) در دوران زندگی پربرکت‌شان، بسیار شکیبا در برابر ستیزه جویان مقاومت می کردند. در دورانی که پدر بزرگوارشان در زندان به سر می بردند، با سعه صدر از حریم خانواده مراقبت می کردند و در مقابل یاوه گویان سکوت می کردند. افرادی نیز به ایشان بی احترامی می کردند. اما این بزرگوار در برابر آنها خاموشی را انتخاب مي كرد.
ستاد ملی صبر با تاسی از سیره امامان معصوم علیهم السلام، برنامه مستمری را برای ترویج فرهنگ صلح، بخشش و رضایت طرح ریزی کرد. این اقدام در قالب پویش سراسری #بخشایش_حسینی و  #صبر_زینبی در ماه محرم آغاز شد و تا انتهای ماه صفر با عنوان #بخشایش_رضوی با الگو گرفتن از سیره امام مهربانی ها ادامه یافت. موج پویش ها که در حال و هوای عاشورایی و اربعین حسینی منتشر می شد، نظر بسیاری از عاشقان حسینی را جلب کرد و با پیوستن به آن، ستاد صبر را در ترویج فرهنگ صبر و بخشش یاری دادند. گزارش هایی از استان های هرمزگان، ایلام، گلستان، کرمان، خوزستان و ...... نیز نشان داد که این پیوست داوطلبانه، با اختصاص هزینه سفر اربعین به آزاد کردن زندانیان و بخشش قصاص جامه عمل پوشانده شده است.
مخاطب این پویش، فطرت همه انسان هایی است که در هر زمان و مکانی با قلب خود می بخشند و با تمام وجود شکیبایی می کنند.333
 
کد مطلب : ۵۱۳۰
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

پرسش و پاسخ
تصرف عدوانی از منظر کیفری چگونه است؟
از منظر کیفری موضوع تصرف عدوانی به موجب قانون مجازات اسلامی نیز، جرم تلقی شده و قابل مجازات می باشد. در این فرض قاضی موظف ...
شیوه اجرای احکام کیفری چگونه است؟
احکام صادره از دادگاه‌ها در امور کیفری (جزایی) توسط واحد اجرای احکام کیفری به اجرا در می‌آید و برخلاف احکام مدنی، نیازی ...
آثار و تبعات ازدواج های قانونی کدام است؟
از جمله معيارهايي كه باید مورد توجه جدي در انتخاب همسر قرار گیرد، التزام و پایبندی به ارزش های عرفی و قانونی است تا بتواند ...