۰

حجاب و عفاف؛ تدبیر پیشگیرانه اسلامی برای تامین امنیت جامعه

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۹
حجاب و عفاف؛ تدبیر پیشگیرانه اسلامی برای تامین امنیت جامعه
پرونده های جنایی و کیفری نشان می دهد افرادی که حجاب نامناسب داشته اند بیشتر مورد تعرض فرصت طلب ها بوده اند یا در برخی پرونده ها علت درگيري‌، ضرب و جرح‌ و حتي قتل‌، مزاحمت‌هايي بوده است كه اشخاص لا‌ابالي براي بانوان ايجاد كرده‌اند. به اعتراف افراد، پوشش مناسب، احساس امنیت فردی و اجتماعی آنها را بالا برده است. حجاب عاملي موثر در پيشگيري از جرم به ويژه جرايم منافي عفت  است.
"سارا بوکر" هنر پیشه، مدل و مانکن تازه مسلمان آمریکایی گفته است سال­ ها گذشت تا متوجه شوم که هر چه بیشتر در "جذابیت زنانگی‌ام" پیشرفت می‌کنم درجه رضایت شخصی و خوشبختی‌ام افت می‌کند؛ من برده مد و گروگان ظاهر خودم بودم.
سارا بوکر تنها یکی از صدها زنی است که پس از سال­ ها تنفس در فضای غرب و زندگی به سبک غربی، به پوشش روی آورده است. با گذشت سال ها از وقوع حوادث یازده سپتامبر، علی رغم صدور و تصویب قوانین ضد اسلامی در غرب و تلاش بسیاری از رسانه های غربی برای ارائه چهره خشن از مسلمانان در جهان، امروز موضوع حجاب در میان دختران و زنان غیر مسلمانان غربی که به اسلام روی می‌آورند، رو به گسترش است. این زنان به حجاب به عنوان یک عامل مهم در ایجاد امنیت روانی و اجتماعی می‌نگرند، امنیتی که با پدیده برهنگی و بی بند و باری در غرب مورد تهدید قرار گرفته است.
شهید سید مرتضی آوینی "حجاب و عفاف" را شامل دو ارزش مطرح در جامعه بشری و بویژه جوامع اسلامی می داند و عنوان می کند همواره این دو واژه در کنار هم به کار برده می‌شوند و در نگاه اول به نظر می‌آید هر دو به یک معنا باشند اما با جستجو در متون دینی و فرهنگنامه‌ها به نکته قابل توجهی می‌رسیم و آن تفاوت این دو واژه است. حجاب اگرچه برخاسته از اعتقادات و باورهای درونی افراد است اما امری ظاهری و در ارتباط با جسم است، ولی عفاف، نوعی حجاب درونی است که انسان را از گناه باز می‌دارد. به تعبیری لطیف‌تر، حجاب میوه عفاف است و عفاف ریشه حجاب.

 حجاب؛ روش کم هزینه برای واکسینه کردن جامعه در برابر جرایم
کارشناسان، کانون خانواده را برای نهادینه شدن فرهنگ حجاب و عفاف، مناسب می دانند. ترویج فرهنگ زندگی غربی در بستر حمایت از شبکه‌های مدلینگ و ترویج ابتذال فرهنگی به‌ خصوص در زمینه پوشش، مانع بزرگی برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه بوده که ضرورت توجه بیش از پیش مسئولان به فضای فرهنگی کشور را می طلبد. خلاقیت در طراحی پوشش‌های اسلامی، حمایت از تولیدکننده پوشاک ایرانی و توجه بیشتر رسانه ها برای فرهنگ سازی در زمینه عفاف و حجاب نقش موثری دارند.
ثمره این فرهنگ در جامعه، تامین سلامت اجتماعی و از بین رفتن زمینه برخی جرایم است. شواهد نشان داده که رعایت حدود پوشش اسلامی و حفظ حجاب در جامعه از تعداد پرونده های خانوادگی و نیز جرایم منافی عفت کاسته است.
توجه به این ارزش اسلامی و حفظ آن، بدون هزینه ای گزاف، جامعه را در برابر جرایم احتمالی واکسینه می کند. بنابراین مقاومت افراد در برابر حجاب و تبلیغات منفی برای قوانین آن در ایران نه تنها مدافع آزادی زنان نیست بلکه احساس امنیت آنها را در جامعه مختل خواهد کرد. 


555
 
کد مطلب : ۴۸۲۸
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

پرسش و پاسخ
واخواهی به چه معنایی است؟
روش‌های اعتراض به آراء به دو دسته تقسیم می‌شود: طرق عادی مشتمل بر واخواهی و تجدیدنظر و طرق فوق‌العاده که مشتمل بر فرجام ...
پس از سرقت یا مفقودی چک، صادر کننده یا دارنده آن چگونه باید پیگیری کند؟
چک به عنوان یک وسیله پرداخت نقش بسیار مهمی در روابط اقتصادی اشخاص جامعه ایفا می کند که در صورت آشنایی با مقررات مربوط به ...
آثار و تبعات ازدواج های قانونی کدام است؟
از جمله معيارهايي كه باید مورد توجه جدي در انتخاب همسر قرار گیرد، التزام و پایبندی به ارزش های عرفی و قانونی است تا بتواند ...