۰
معاون فرهنگی دادگستری کل استان گلستان:

تکریم ارباب رجوع تأثیرگذارترین اقدام فرهنگی در جامعه است

تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۱۸
تکریم ارباب رجوع تأثیرگذارترین اقدام فرهنگی در جامعه است
"حجت الاسلام والمسلمین مهدی قاسمی وناجی" در گفت و گو با روابط عمومی معاونت فرهنگی قوه قضاییه گفت: با مجموعه اقدامات و فعالیت‌های همه همکاران و با ارشادات رئیس کل دادگستری استان، خوشبختانه در زمینه اقدامات فرهنگی موفق شدیم با ۲۷ پله صعود از رتبه ۳۰ در سال ۹۵ به رتبه سوم در سال ۹۶ دست یابیم.
وی از جمله اقدامات شاخص در دادگستری استان را صدور آرای مجازات جایگزین حبس برشمرد و افزود: بعد از برگزاری دو همایش در شرق و غرب استان گلستان با هدف ایجاد تغییر در نگرش قضات برای صدور مجازات‌های جایگزین حبس، میزان این آرا از حدود ۷۰۰ رای در سال ۹۵ به بالغ بر ۳ هزار رای در سال ۹۶ رسید که برخی از این آرا نیز حتی در سطح بین‌المللی هم بازتاب داشت و موجب تقدیر از قضات این استان از سوی برخی از دستگاه‌ ها شد.
معاون فرهنگی استان گلستان استفاده از ظرفیت روحانیت به‌ ویژه ائمه جمعه در فعالیت‌ های فرهنگی را از دیگر اقدامات این معاونت در دادگستری استان گلستان برشمرد و خاطرنشان کرد: تلاش کردیم با برگزاری همایش‌هایی با حضور ائمه جمعه و جماعت اهل سنت و شیعه، بهره‌مندی از ظرفیت‌های در اختیار روحانیت برای انجام اقدامات فرهنگی را نهادینه کنیم که خوشبختانه در این زمینه نیز بسیار موفق بوده‌ایم.
وی با اشاره به تلاش معاونت فرهنگی دادگستری استان گلستان برای ارتقای سطح اطلاعات حقوقی مردم، از پخش یک برنامه زنده تلویزیونی با عنوان «سیمای قانون» خبر داد و گفت: این برنامه که روزهای شنبه هر هفته از شبکه استانی پخش می‌شود، مخاطب کشوری دارد و خوشبختانه بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. کارشناسان این برنامه نیز که مسائل حقوقی را تشریح می‌کنند، همگی از همکاران قضایی هستند و تلاش می‌کنند در این برنامه به تبیین اقدامات پیشگیرانه و کارهای فرهنگی که مردم می‌توانند انجام دهند، بپردازند.
"حجت الاسلام قاسمی" برگزاری دوره‌های اخلاق حرفه ‌ای و صرفه‌جویی در منابع را از دیگر اقدامات صورت‌ گرفته در این استان عنوان کرد و گفت: با اقدامات خوبی که توسط همکاران و با تاکیدات رئیس کل دادگستری استان انجام شده، حدود یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در منابع صرفه‌جویی داشته‌ ایم.
وی افزود: یکی دیگر از کارهای بسیار خوبی هم که با دستور رئیس کل دادگستری استان انجام شد، تشکیل کارگروه صرفه‌جویی منابع در همه شهرستان‌ها بود تا این کار مهم با برنامه‌ و بصورت منظم انجام شود.
معاون فرهنگی استان گلستان اجرای طرح تکریم ارباب رجوع را از جمله برنامه‌ های سال جاری در دادگستری استان دانست و اظهار کرد: خوشبختانه با ارزیابی‌ هایی که از سوی استانداری صورت گرفته، دادگستری استان گلستان در بین دستگاه‌های اجرایی استان در سه موضوع «عفاف و حجاب»، «اقامه نماز» و «حقوق شهروندی» حائز رتبه برتر شده است. همچنین در برگزاری همایش صبر رقمی بالغ بر 13 میلیارد تومان از حقوق اولیای دم و محکوم له تخفیف و یا گذشت کردند و در یک مورد که پرونده اسید پاشی بود دیه یک میلیارد ریال مورد گذشت واقع و زندانی آزاد شد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: افزایش بودجه فرهنگی بصورت خاص و جدا از سایر منابع و واریز به حساب مشترک معاون فرهنگی و معاون مالی، ایجاد پست سازمانی مسئول فرهنگی در همه حوزه های قضایی و ایجاد کانال ارتباطی بین ستاد و استان ها بویژه مدیران فرهنگی استان ها می تواند به ارتقاء جایگاه فرهنگی کمک کند.


333
کد مطلب : ۴۶۰۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

پرسش و پاسخ
موارد کلی بطلان معاملات کدام است؟
بطلان وضعیتی حقوقی است که ضمانت اجرای تخلف از شرایط قانونی صحت و اعتبار عمل حقوقی است، که اثر قهقرایی آن موجب محرومیت طرفین ...
مجازات تبعی به چه معنایی است؟
منظور از مجازات تبعی عموماً محدود به محرومیت از حقوق اجتماعی است و نیاز به اجازه قاضی در حکم خود ندارد. بلکه این مجازات‌ها ...
آیا تغییر نام و نام خانوادگی امکان پذیر است؟
به موجب ماده 40 قانون ثبت احوال تغییر نام خانوادگی اشخاص منحصراً با تصویب سازمان ثبت احوال کشور خواهد بود.