۰
رئیس کل دادگستری استان مرکزی:

مردم انتظار رسیدگی به مشکلاتشان را در اسرع وقت و بدون واسطه دارند

تاریخ انتشار
سه شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۴
مردم انتظار رسیدگی به مشکلاتشان را در اسرع وقت و بدون واسطه دارند
به گزارش روابط عمومی دادگستری استان مرکزی، حجت‌الاسلام والمسلمین قاسم عبداللهی در همایش نقش امر به معروف و نهی‌ از منکر در ارتقا سلامت و کاهش تخلفات اداری اظهار داشت: امر به معروف و نهی از منکر ابعاد مختلفی دارد، یکی از ابعاد و کاربرد آن در نظام اداری است، یک نظام اداری ساده و کارگزاران ساده سبب قوام بیشتر و بهتر نظام می‌شوند و در تثبیت هر نظامی بسیار موثر هستند.
وی افزود: اگر امر به معروف و نهی از منکر در نظام اداری نباشد نظام ارتقا پیدا نمی‌کند، این همایش هم با شعار نقش امر و معروف و نهی از منکر در ارتقا سلامت اداری و همچنین کاهش آسیب‌ها و تخلفات اداری برگزار شده است، کارکنان و کارگزاران یک نظام ماموریت دارند به امور مردم رسیدگی و وظایفی که دولت نسبت به مردم دارد را انجام دهند، وقتی مردم یک نظام را انتخاب می‌کنند انتظار اصلی آنها این است که اموراتی که باید خود آنها انجام دهند از طریق دولت انجام شود تا نظم و انضباط بهتری داشته باشد و مقرراتی وجود داشته باشد تا از تعدی و تعارض حقوق جلوگیری شود.
رئیس کل دادگستری استان تصریح کرد: اگر این امور وجود نداشته باشد حکومت معنا پیدا نمی‌کند، یعنی اگر قرار باشد هرکسی کار خود را انجام دهد، به سبب اینکه خواسته مردم متعارض و معارض با هم از کار درمی‌آید مشکلاتی به وجود می‌آید، باید یک مرجعی وجود داشته باشد تا خواسته‌ها را مقرراتی کرده و به آنها نظم و انضباطی دهند تا هرکسی به حق خود برسد.
حجت‌الاسلام والمسلمین عبداللهی بیان کرد: نظام اسلامی ما هم که یکی از نظام‌های سیاسی دنیا بوده و همین وظیفه را در ارتباط با مردم خود دارد، یعنی باید به آن چیزی که خواسته مردم در ارتباط با مسائل مادی و معنوی است بپردازد، البته بعضی از نظام‌ها مثل لائیک وجود دارند که به مسائل معنوی کاری ندارند، اما نظام کشور ما که اسلامی بوده و در قانون اساسی تعریف شده در ارتباط با فرهنگ، معنویت و امور مادی مردم وظیفه دارد.
وی عنوان کرد: کارگزاران نظام هم همین وظیفه را دارند، بر همین اساس وظایف و قوانینی را برای آنها تعریف می‌کنند سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها، ادارات و نهادها هرکدام در راستای همین وظایف خود یک سری وظایف تبیین می‌شود، اگر قرار باشد که این ادارات بر حول محور وظایف خود بچرخند و در ارتباط با وظایف خود انجام وظیفه کنند تا حاصل شدن رضایتمندی شهروندان نباید تخلفاتی از وظایف خود داشته باشند.
رئیس کل دادگستری استان ادامه داد: زیرا آنها دارای قدرت هستند و قاعدتا قدرت یک نوع تکبر بوده و معمولا نخوت هم می‌آورد، امام(ره) می‌فرمایند که مردم ولی‌نعمت ما هستند،  وظیفه‌ای که وجود دارد که اگر  تبیین و تشریح، آسیب‌شناسی و تذکر داده نشود، گاهی این اصل ولی‌نعمت بودن مردم برعکس می‌شود، گاهی وظیفه حاکمیت دادن تذکر به کارگزار خود است تا مرتکب تخلفاتی نشود و از وظایفی که برای آنها تعریف شده تخطی نکند.
وی بیان کرد: افراد شرکت کننده در این همایش بیشتر کارگزاران قسمت میانی هستد، در این جلسه بیشتر به دنبال تاکید و تذکر در زمینه این مسائل بودیم، به دنبال ایجاد ترس و وحشت با برخورد نظامی و اداری برای انجام وظیفه کارگزاران نیستیم بلکه به دنبال انجام وظیفه اسلامی خود برای ترویج این فرهنگ در راستای خدمت‌رسانی هستیم.
 
 


 
222
 
 
کد مطلب : ۴۵۴۳
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

پرسش و پاسخ
رسیدگی به دادخواست اعاده دادرسی چگونه انجام می شود؟
اعاده دادرسی، یکی از شیوه های فوق العاده اعتراض به رأی است که در کنار طرقی چون فرجام‎خواهی قرار دارد و بدین معناست که نتیجه ...
مراحل رسیدگی به موضوع نزاع در مراجع قضایی چگونه است؟
هنگام بروز هر ضرب و جرحی معمولاً پرونده های این چنینی پس از تنظیم گزارش نيروی انتظامي به دادسرای عمومی و انقلاب محل وقوع ...
پیامدهای حقوقی اقامتگاه کدام است؟
اقامتگاه به مکان معینی گفته می‌شود که فعالیت‌ها و امور شخص، اعم از سکونت و اداره امور وی در آن مکان متمرکز شده و به نوعی ...