۰
معاون فرهنگی قوه قضاییه همزمان با هفته وحدت تاکید کرد:

ضرورت تبری از رهبران شرک و نفاق

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۵
ضرورت تبری از رهبران شرک و نفاق
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی قوه قضاییه، "حجت الاسلام والمسلمین دکتر هادی صادقی" با تبریک میلاد پیامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) و آغاز هفته وحدت گفت: خداوند متعال درباره پیامبر عظیم الشان اسلام(ص) مطالب گوناگونی دارند که یکی از آنها آیه شریفه "ما آتاكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَ ما نَهاكُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا" که در آن می فرماید؛ هرچه او دستور می دهد، گوش کنید و هرچه نهی می کند، دوری کنید. این بخش مهم مسلمانی است یعنی اگر کسی حرف رهبر دینش را نپذیرد، کفر ورزیده است.
وی افزود: از سوی دیگر خداوند در قرآن می فرماید؛ "فَلَا وَرَبِّكَ لَا يُؤْمِنُونَ حَتَّىٰ يُحَكِّمُوكَ ثُمَّ لَا يَجِدُوا فِي أَنْفُسِهِمْ حَرَجًا مِمَّا قَضَيْتَ وَيُسَلِّمُوا تَسْلِيمًا" به پرودگارت سوگند، كه ايمان (واقعى) نمى‌آورند مگر زمانى كه در مشاجرات و نزاع‌هاى خود، تو را داور قرار دهند و در دل خود هيچ‌گونه احساس ناراحتى از قضاوت تو نداشته باشند (و در برابر داورى تو) كاملًا تسليم باشند.
معاون فرهنگی قوه قضاییه تصریح کرد: این آیه بدین معناست که پیامبر(ص) مایه رفع اختلافات امت است و در هر کجا اختلافی وجود داشت باید به او رجوع شود و از رسول اطاعت کنند و بپذیرند و در درون جان خود به آن اعتقاد داشته باشند.
وی افزود: در برابر حکمی که رسول می کند، افراد نباید در درون خود ناراحتی حس نکنند و تسلیم تمام عیار (در ظاهر و باطن) باشند. اما سوال می شود در هفته وحدت به چه صورتی وحدت بورزیم؟ خداوند راه آن را در این آیه مشخص کرده است.
"حجت الاسلام والمسلمین صادقی" گفت: امروز در جهان اسلام سخن از وحدت گفته می شود اما نباید به شعار ختم شود. بحمدالله جمهوری اسلامی ایران در مسئله وحدت هم در عمل و هم در شعار و هم در نظریه پیش قدم بوده و به آن عمل کرده است.
وی افزود: یکی از نمونه های اقدام عملی جمهوری اسلامی ایران در بحث وحدت بین مسلمانان، فعالیت و حمایت هایی است که در سنوات اخیر از مسلمانان منطقه غرب آسیا انجام می دهد و همانگونه که از شیعیان عراق حمایت می کند، از سنی ها نیز حمایت می کند. در سوریه به گونه ای عمل کرده است که مردم این کشور را بدون توجه به مذهب از چنگال داعش نجات داده است. از سنی های فلسطین حمایت کرده و به برکت حمایت های سیاسی، علمی و فن آورانه جمهوری اسلامی است که غزه می تواند دو روزه اسراییل را زمین گیر و تسلیم کند.
معاون فرهنگی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: این حمایت ها، نشانه های عملی وحدت در جهان اسلام است. وحدت باید به گونه ای ترسیم شود که آن خطی که رهبری در حمایت از جهان اسلام و تبری جستن از دشمنان تعیین می کند، اجرایی شود. اگر می گوییم تولی و تبری جزو اصول پایه و مهم دینی است، اما تبری جستن از دشمنان اهل بیت(ع) بدین معنا نیست که حرکات وحدت شکن انجام گیرد.
وی افزود: تبری امروز آن است که خطی که در برابر پرچم توحیدی ایستاده است را منکوب کنیم. امروز باید از آل سعود، رهبران شرک و نفاق تبری بجوییم. این افراد همان کسانی هستند که دست بیعت به صهیونیست می دهند و از پشت به مسلمانان خنجر می زنند. این افراد شایسته تبری جستن هستند. اما هرگز این بدان معنا نیست که تبری جستن از دشمنان اهل بیت(ع) در طول تاریخ را فراموش کرد. اما اگر تبری از دشمن امروزین اهل بیت(ع) نکنیم؛ تبری واقعی نکرده ایم.
"حجت الاسلام والمسلمین صادقی" گفت: تولی نیز متفاوت است و نمی توان گفت فقط تابع اهل بیت(ع) هستیم و باید رهبر امروز اسلام را حمایت کرد. اگر کسی از رهبری امروز حمایت سیاسی نکند و او را تنها بگذارد، تولی درستی به اهل بیت(ع) پیدا نکرده است. امروز اگر ولی عصر(عج) نیز حضور داشتند مطمئناً از صهیونیست و آمریکا تبری می جستند و در برابر توطئه هایی که در برابر مظلومان می کنند؛ ایستادگی می کردند. زیرا امام زمان(عج) برای مبارزه با ظلم و بی عدالتی که در عالم انجام می شود، ظهور خواهند کرد. رهبری نیز امروز در الگوی کوچکتری همان کار را انجام می دهند.
وی افزود: تولی امروزین ما با رعایت اصول وحدت اسلامی این است که همگی شیعه و سنی پشت رهبر اسلامی بایستند و تبری این است که از دشمنان خط ولایت الهیه تبری بجویند. این به معنای تولی و تبری با حفظ وحدت است.
معاون فرهنگی قوه قضاییه تصریح کرد: در حقیقت این همان کاری است که پیامبر(ص) بعنوان اولین کار پس از هجرت برای وحدت مسلمانان با وجود اختلافات فکری و روشی انجام داد. سیره پیامبر(ص) وحدت بود و همین سیره را امام خمینی(ره) پایه گذاری کرد و رهبری نیز به آن ادامه می دهند و وظیفه ماست که تولی و تبری را اینگونه نشان بدهیم. تولی و تبری باید با روشنگری و با سبک امروزی انجام گیرد.

333
 
کد مطلب : ۴۱۹۰
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

پرسش و پاسخ
ویژگی های یک بیع نامه حقوقی چیست؟
مبایعه نامه، قراردادی است که طی آن بیع انجام شده و بیع به قراردادی اطلاق می شود که طبق آن مالی به دیگری فروخته می شود. در ...
دفاع مشروع به چه معنایی است؟
یکی از مهمترین حقوق طبیعی انسان، حق دفاع در مقابل تجاوز به جان، آزادی، عرض، ناموس و مال اوست. دین مبین اسلام به عنوان آیینی ...
آیا تغییر جنسیت تأثیری بر زندگی فردی و اجتماعی دارد؟
به هر گونه تبدیل، اصلاح و یا تغییر که در جنس فرد به وجود آید، به گونه ای که وضعیت فعلی او از نظر زن یا مرد بودن با حالت ...