۰
سرپرست دادسرای ویژه نوجوانان خبر داد:

معرفی معتادان زیر ۱۸ سال جهت ترك اعتياد به کمپ های خاص نوجوانان/ انجام تحقیقات مقدماتی توسط بازپرسان دادسرای ویژه نوجوانان/ تشکیل شعبه ویژه صلح شورای حل اختلاف

تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۴
معرفی معتادان زیر ۱۸ سال جهت ترك اعتياد به کمپ های خاص نوجوانان/ انجام تحقیقات مقدماتی توسط بازپرسان دادسرای ویژه نوجوانان/ تشکیل شعبه ویژه صلح شورای حل اختلاف
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی قوه قضاییه، دکتر المیرا نقی زاده سرپرست دادسرای ناحیه ۲۹ (ویژه نوجوانان) در مراسم روز جهانی کودک در محل کانون اصلاح و تربیت گفت: کنوانسیون بين المللی حقوق کودک مصوب ١٩٨٩سازمان ملل متحد، حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان از قبيل حق حیات، آزادی اندیشه و بيان را اعلام نموده و به رسميت شناختن آن را به كليه كشورها تكليف کرده است.
وی با بیان اینکه پدیده بزهکاری اطفال و نوجوانان موضوعی جهانی است که مبتلابه همه کشورها شده است تصریح کرد: افزایش بزهکاری ها و تنوع جرایم ارتکابی کودکان و نوجوانان نه تنها قانونگذاران داخلی را برای مبارزه با آن ناهنجاری ها به تکاپو انداخته بلکه در سطح بین المللی نیز حسب گزارش های سازمان ملل متحد جزو موضوعات مهم فراملی است.
نقی زاده افزود: حق برخورداری از آموزش رایگان، مراقبت های بهداشتی، برابری حقوق مدنی، پرهيز از هرگونه تبعیض نژادی، جنسیتی و قومیتی از جمله حقوق کودکان در این کنوانسیون است.
وی ادامه داد: کشور ما نیز دارای قوانین شکلی و ماهوی متعددی در این زمینه است و همسو با کنوانسیون های بین المللی، سياست های جنايی و كيفری جديدی را اتخاذ نموده است.
سرپرست دادسرای ناحیه 29 تهران با تاکید بر اینکه اگر نوجوانی مرتکب جرمی شود مجازات افراد بزرگسال در خصوص وی اجرا و اعمال نمی شود، اظهار داشت: ما در قوانین، برای رسيدگي به جرايم اطفال و نوجوانان، دارای دادرسی افتراقی می باشيم بدين معنا كه ديگر رسيدگی به جرايم اين افراد در محاكم مربوط به اشخاص بزرگسال انجام نمی شود.
وی افزود: هدف قانونگذار و دستگاه قضایی اصلاح و درمان کودکان و نوجوانان و بازگشت آنها به جامعه است.
وی ادامه داد: قانون مجازات اسلامی و قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 همسو با کنوانسیون های بین المللی، سياست های جنایی و كيفری جديدی را اتخاذ نموده كه از نوآوری های قوانين ياد شده است.
نقی زاده تاکید کرد: بر این اساس تحقيقات مقدماتی جرايم افراد ١٥ تا ١٨ سال به جز جرايم منافی عفت و جرايم تعزيری درجه هفت و هشت به طور مستقيم دردادسرای ویژه نوجوانان و جرايم افراد زير ١٥ سال به طور مستقيم در دادگاه اطفال و نوجوانان انجام می شود.
وی در ادامه با اشاره به برخی از اقدامات این دادسرا در مدت یک سال گذشته اظهار داشت: ميانگين ورودی متهمان تحت قرار به کانون اصلاح و تربیت به نحو چشمگيری کاهش پیدا کرده است بطوریکه در راستای حمایت از کاهش جمعیت کیفری از نوآوری های قانون مجازات اسلامی از قبيل قرار تعلیق تعقیب و ... نیز استفاده می شود.
سرپرست دادسرای ناحیه 29 تهران گفت: تبدیل قرارهای کفالت و وثیقه به دلیل عجز متهم از معرفي كفيل و توديع وثيقه به قرار نگهداری موقت و معرفی معتادان زیر 18 سال به کمپ ویژه نوجوانان، كاهش جمعيت كيفری و اخذ مجوز تشكيل شعبه صلحی شورای حل اختلاف از جمله این برنامه ها است.
وی افزود: رایزنی و تعامل با سازمان بهزیستی و اورژانس اجتماعی جهت صدور دستورات لازم نسبت به گزارشات مربوط به کودک آزاری و جرایم ارتکابی توسط نوجوانان از دیگر اقدامات این دادسرا در یک سال گذشته است.
نقی زاده بيان کرد: متاسفانه بسیاری از جرايم ارتكابي از ناحيه نوجوانان معارض قانون، به دليل عدم آشنايي و عدم رعايت مقررات دينی و شرعی می باشد. لذا جهت رفع خلاء مذكور و آگاهي دادن به آنها پس اخذ تصميمات قضايی خصوصا صدور قرار تعليق تعقيب، این افراد مكلف به حضور و شركت در كلاس های آموزش احكام شرعی و دينی می شوند كه اين امر نه تنها با استقبال بسيار خوبی از سوی آنها مواجه شده بلكه تاكنون آثار مثبتی نيز در جهت عدم ارتكاب تكرار جرم داشته است.
وی ادامه داد: با توجه به تاکیدات رئيس محترم قوه قضاییه و دادستان تهران مبنی بر حمایت ویژه از افراد زیر 18 سال، امروز هیچ نوجوانی برای انجام تحقیقات مقدماتی به مراجع انتظامی از جمله كلانتری و ادارات آگاهی اعزام نمی شود و اعزام آنان تحت هيچ شرايطی مجاز نيست و كليه تحقيقات مقدماتی توسط قضات دادسرا كه از بازپرسان مجرب وعلاقمند در حوزه حقوق كيفری اطفال و نوجوانان است صورت می گيرد. ضمنا به جهت حمايت از اشخاص مذكور نیز، اينجانب در طی كليه ساعات شبانه روز به صورت تلفنی دستورات قضايی لازم را به مراجع انتظامی، اورژانس اجتماعی و سازمان بهزيستی صادر می کنم.
سرپرست دادسرای ناحیه 29 تهران تعامل با شورای حل اختلاف برای ایجاد شعبه ویژه صلح را نیز از دیگر تلاش های انجام شده در یک سال گذشته دانست و تصریح کرد: در این زمینه قرار است در راستای كاهش جمعيت كيفری كانون اصلاح و تربيت و ايجاد صلح و سازش در جرايم قابل گذشت و نيز جنبه خصوصی جرايم غير قابل گذشت شعبه ويژه صلح شورای حل اختلاف كار خود را در هفته های آتی در اين ناحيه آغاز نمايد.
وی در پایان افزود: خوشبختانه اخیرا با تصویب كليات قانون حمايت از حقوق كودكان و نوجوانان، گام مهمي در جهت حمايت از حقوق اطفال و نوجوانان معارض قانون برداشته شده است که امیدواریم در راستای اجرای اين قانون، بتوان نسبت به بازسازگاری و اصلاح اطفال و نوجوانان معارض قانون و بازگشت آنان به جامعه اقدام کرد.
 
 

 
222
 
 
کد مطلب : ۳۹۷۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

پرسش و پاسخ
ویژگی های یک بیع نامه حقوقی چیست؟
مبایعه نامه، قراردادی است که طی آن بیع انجام شده و بیع به قراردادی اطلاق می شود که طبق آن مالی به دیگری فروخته می شود. در ...
دفاع مشروع به چه معنایی است؟
یکی از مهمترین حقوق طبیعی انسان، حق دفاع در مقابل تجاوز به جان، آزادی، عرض، ناموس و مال اوست. دین مبین اسلام به عنوان آیینی ...
آیا تغییر جنسیت تأثیری بر زندگی فردی و اجتماعی دارد؟
به هر گونه تبدیل، اصلاح و یا تغییر که در جنس فرد به وجود آید، به گونه ای که وضعیت فعلی او از نظر زن یا مرد بودن با حالت ...