۰
با همکاری کمیته فرهنگی آموزشی ستاد مرکزی اربعین؛

معاونت فرهنگی قوه قضاییه محتوای حقوقی زائران اربعین را آماده می کند

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۴
معاونت فرهنگی قوه قضاییه محتوای حقوقی زائران اربعین را آماده می کند
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی قوه قضاییه، سیدمحمدرضا خوشرو در این نشست که در محل این معاونت برگزار شد با اشاره به برخی از مشکلات زائران اربعین اظهار داشت: متاسفانه برگزاری این دوره از مراسم اربعین به دلیل فعالیت دشمنان ایران در خصوص دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی از حساسیت ویژه ای برخوردار است که باید در این زمینه نسبت به سال های گذشته با دقت بیشتری برنامه ها تنظیم و بررسی شود.
مدیرکل فرهنگ عمومی معاونت فرهنگی قوه قضاییه افزود: با توجه به مشکلات عدیده ای که در سال های گذشته برای زائرین اربعین بویژه در خصوص موضوعات حقوقی و قضایی بوجود آمده بود، امسال سعی کردیم تا نسبت به این موضوعات با جدیت بیشتری وارد شویم تا انشالله این مراسم با کمترین مشکلات و بصورت مطلوب برگزار شود.
مدیرکل فرهنگ عمومی ادامه داد: پخش زیرنویس های حقوقی از شبکه های صدا و سیما، پخش پیام های صوتی از شبکه رادیو و آموزش موکب داران و مبلغین در خصوص مباحث حقوقی و همچنین درج مطالب حقوقی بویژه قوانین حقوقی و قضایی کشور عراق در کتابچه همراه زائر از جمله اقدامات معاونت فرهنگی قوه قضاییه در جهت ارتقای آگاهی های حقوقی زائران خواهد بود.
سرهنگ امینی رئیس اداره اجتماعی پلیس آگاهی کشور نیز در این نشست با اشاره به جرائم مرتبط با مراسم اربعین در سال های گذشته، سرقت، جیب بری، کیف قاپی، جعل ویزا، قاچاق و کلاهبرداری را از جمله این جرائم دانست و افزود: متاسفانه بسیاری از زائران پس از دستگیری سارقین و دریافت حق و حقوق خود به جهت طولانی بود روند دادرسی و کمبود وقت لازم، از طرح شکایت صرف نظر می کنند که دستگاه قضایی باید در خصوص استقرار قضات در گذرگاه های مرزی عراق بصورت شبانه روزی به تسهیل این فرآیند کمک نماید.
وی آموزش نکات پلیسی و انتظامی از سوی مبلغین را از دیگر موارد کمک به افزایش آگاهی های زائرین و پیشگیری از وقوع جرائم در ایام اربعین ذکر کرد و خواستار همکاری دیگر دستگاه های مرتبط در این زمینه شد.
در ادامه این نشست، "حجت الاسلام والمسلمین دکتر سیدطاها مرقاتی" مدیرعامل موسسه مشعر نیز با اشاره به اینکه اگر مردم به حقوق خود و قوانین مربوطه آگاه باشند قطعا این مشکلات پیش نمی آید اظهار داشت: ارائه آموزش های حقوقی به زائرین و اطلاع رسانی لازم در خصوص مجازات های قضایی جهت بازدارندگی متهمان از ارتکاب به جرائم در مراسم اربعین امسال از مهمترین اقداماتی است که می توان با همکاری و همفکری دستگاه های مربوطه انجام داد.
 
تاکید معاون طرح و برنامه معاونت راهبردی قوه قضاییه بر تهیه پیوست فرهنگی اربعین
"ابراهیم عزیزی" معاون طرح، برنامه و بودجه معاونت راهبردی قوه قضاییه هم در این نشست با اشاره به تاکید اصل سوم قانون اساسی در خصوص افزایش آگاهی های عمومی تصریح کرد: مقام معظم رهبری بارها بر تهیه پیوست فرهنگی برنامه ها تاکید داشتند که یکی از این پیوست های فرهنگی، بحث افزایش و ارتقای دانش حقوقی افراد بویژه زائرین در ایام اربعین است.
وی اصل پیشگیری را مقدم بر برخورد با جرائم دانست و افزود: بهتر است در این زمینه تمامی دستگاه های مسئول با ستاد مرکزی اربعین در جهت رفاه حال زائرین هماهنگ باشند تا انشالله مراسم امسال نیز باشکوهتر از مراسم سال های گذشته برگزار شود.
 
 
کد مطلب : ۳۹۱۸
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

پرسش و پاسخ
ویژگی های یک بیع نامه حقوقی چیست؟
مبایعه نامه، قراردادی است که طی آن بیع انجام شده و بیع به قراردادی اطلاق می شود که طبق آن مالی به دیگری فروخته می شود. در ...
دفاع مشروع به چه معنایی است؟
یکی از مهمترین حقوق طبیعی انسان، حق دفاع در مقابل تجاوز به جان، آزادی، عرض، ناموس و مال اوست. دین مبین اسلام به عنوان آیینی ...
آیا تغییر جنسیت تأثیری بر زندگی فردی و اجتماعی دارد؟
به هر گونه تبدیل، اصلاح و یا تغییر که در جنس فرد به وجود آید، به گونه ای که وضعیت فعلی او از نظر زن یا مرد بودن با حالت ...