۰
پرسش و پاسخ های حقوقی 44

آیین دادرسی کیفری 3

تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۰۱
آیین دادرسی کیفری 3
پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی قوه قضاییه در صدد است تا در راستای افزایش آگاهی های حقوقی و قضایی شهروندان، روزانه ضمن دریافت پرسش های حقوقی شما، توسط تیم کارشناسان خود به سوالات حقوقی‌تان پاسخ دهد.

شما می توانید از طریق ارسال رایانامه info@farhangionline.ir یا گزینه ارسال نظرات در ذیل همین مطلب سوال حقوقی خود را با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت به آن پاسخ داده شود.

پرسش 241:
منظور از قرار اناطه یعنی چه؟
پاسخ:

قرار اناطه سابقاً در پرونده های کیفری پیش بینی شده بود بعداً در آئین دادرسی مدنی هم مطرح شد صدور قرار اناطه در امور کیفری یعنی منوط و موکول نمودن رسیدگی به امر کیفری و صدور حکم در آن به طرح دعوای حقوقی در دادگاه حقوقی و صدور حکم قطعی از دادگاه اخیر. برای مثال شکایت ترک انفاق مطرح شده(بین زن و شوهر) النهایه زوج منکر رابطه زوجیت است و مرجع کیفری در این صورت رسیدگی را متوقف و زوجه (شاکیه) را هدایت به طرح دعوای اثبات زوجیت و ادامه رسیدگی به امر کیفری را موکول به صدور حکم فقط در دعوای حقوقی موصوف می نماید.
در اناطه حقوقی هم رسیدگی به دعوای مطروحه منوط به اثبات ادعایی می شود که رسیدگی به آن در صلاحیت دادگاه دیگری است و رسیدگی اولیه تا آغاز تصمیم قطعی از مرجع صلاحیتدار متوقف می شود.
 
پرسش 242:
آیا می توان به جای سندی که به عنوان وثیقه برای آزادی متهم گذاشته می شود یک اجاره نامه رسمی کارخانه را گذاشت آیا مورد قبول است یا خیر؟
پاسخ:

پاسخ منفی به نظر می رسد زیرا بر خلاف موردی که موضوع وثیقه عین است ضبط وثیقه در صورت تخلف وثیقه گذار غیر ممکن می باشد.
 
پرسش 243:
فردي به اتهام كلاهبرداري تحت تعقيب كيفري قرار گرفته و پس از رسيدگي، دادنامه بدوي مبني بر محكوميت وي صادر و قطعي شده است. پرونده به اجراي احكام ارسال و به لحاظ متواري بودن متهم،  اخطاریه به وثيقه گذار ابلاغ گرديده و 20 روز مهلت براي معرفي متهم به ضامن وي داده شده است.  در اين مدت ضامن نتوانسته متهم را معرفي نمايد و وثيقه توديعي مصادره و به مزايده گذاشته شده است. در اين فاصله متهم با تقديم لايحه اي به ديوان عالي كشور موفق به اخذ قرار قبولي اعاده دادرسي شده و عليرغم صدور قرار قبولي و ارائه آن به شعبه دادگاه بدوي نه تنها ادامه عمليات اجرایي متوقف نشده بلکه مزايده وثيقه در حال انجام است.  آيا عمل دادگاه بدوي در بفروش رساندن وثيقه توديعي متهم بعد از صدور قرار قبولي اعاده دادرسي و قبل از تعيين تكليف نهايي  پرونده وجاهت قانوني دارد؟ 
پاسخ:

بله، متأسفانه چون متهم در موعد مقرر حاضر نشده دستور صادره در مورد مصادره وثیقه تودیعی قانونی می باشد.
 
پرسش 244:
فرد متهم به کلاهبرداری ۵۰۰ میلیونی تا جلسه بعدی دادگاه نیاز به چه مقدار وثیقه دارد و اگر وثیقه نداشته باشد چه مدت بازداشت می شود؟ 

الف- طبق ماده 134 آیین دادرسی کیفری: تأمین باید با اهمیت جرم و شدت مجازات و... متناسب باشد، مبلغ وثیقه به نظر قانون و با در نظر گرفتن ماده 134 می باشد.
ب- طبق ماده 138 قانون آیین دادرسی کیفری: متهمی که در مورد او قرار کفالت یا وثیقه صادر شده، در صورت عجز از معرفی کفیل با تودیع وثیقه بازداشت خواهد شد و مدتش معلوم نمی باشد.
 
پرسش245 :
آيا يك شخص خارجي مي‌تواند شاهد باشد ؟
پاسخ:

برابر ماده 155 قانون آیین دادرسی کیفری اگر شهادت شاهد به عنوان دلیل شرعی مورد استناد قرار گیرد شاهد باید شرایط مذکور در ان ماده را داشته باشد و تابعیت ایرانی شاهد جزء شرایط مذکور نبوده و نتیجه پاسخ سوال با شرایط فوق مثبت است و به طور کلی اگر غیر خارجی هم شرایط قانونی را نداشته باشد اظهارات وی بدون اثبات سوگند و به عنوان مطلع شنیده می شود.
 
کد مطلب : ۲۲۷۴
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

پرسش و پاسخ
ویژگی های یک بیع نامه حقوقی چیست؟
مبایعه نامه، قراردادی است که طی آن بیع انجام شده و بیع به قراردادی اطلاق می شود که طبق آن مالی به دیگری فروخته می شود. در ...
دفاع مشروع به چه معنایی است؟
یکی از مهمترین حقوق طبیعی انسان، حق دفاع در مقابل تجاوز به جان، آزادی، عرض، ناموس و مال اوست. دین مبین اسلام به عنوان آیینی ...
آیا تغییر جنسیت تأثیری بر زندگی فردی و اجتماعی دارد؟
به هر گونه تبدیل، اصلاح و یا تغییر که در جنس فرد به وجود آید، به گونه ای که وضعیت فعلی او از نظر زن یا مرد بودن با حالت ...