۰

سوال حقوقی

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۹
سوال حقوقی
به گزارش معاونت فرهنگی قوه قضاییه، رقم بالاتر در صورتی می توان نوشت که به هنگام صدور و امضاء سفته، متعهد ضمن آگاهی به موضوع ما به التفاوت تمبر سفته را الصاق نماید. تمبر مازاد براساس تناسب رقم چاپی با تمبر موجود برای سفته محاسبه و الصاق می شود.
سوال: سفته ای از شخصی گرفته ام سه سال از تاریخ آن می گذرد. آیا این سفته در حال حاضر اعتبار دارد؟
پاسخ: سوال ناقص است معلوم نیست سه سال از تاریخ صدور آن می گذرد یا از سر رسید آن. در صورت اخیر چون امکان واخواست ظرف ده روز و اقامه دعوی ظرف یکسال از بین رفته است لذا این سفته شرایط و تضمینات سند تجاری و امتیازات خاص آنرا نخواهد داشت علی ایحال بعنوان یک سند عادی طلب، اعتبار دارد.
سوال: تا چه زمانی و به چه طریقی می توان روی سفته اقدام کرد؟
پاسخ:
به استناد سفته و علیه متعهد آن هر زمان می توان اقدام کرد. لیکن علیه ظهرنویس وقتی می توان درخواست تامین خواسته و طرح دعوی کرد که ظرف ده روز از تاریخ سررسید واخواست و ظرف یکسال از تاریخ مذکر طرح دعوی به عمل آورد.
سوال: آیا تنها یک امضاء روی سفته جهت به اجرا گذاشتن سفته کفایت می کند؟
پاسخ:
اگر متعهد یک نفر است، یک امضاء کافی است.
 
کد مطلب : ۴۴۰۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

پرسش و پاسخ
موارد کلی بطلان معاملات کدام است؟
بطلان وضعیتی حقوقی است که ضمانت اجرای تخلف از شرایط قانونی صحت و اعتبار عمل حقوقی است، که اثر قهقرایی آن موجب محرومیت طرفین ...
مجازات تبعی به چه معنایی است؟
منظور از مجازات تبعی عموماً محدود به محرومیت از حقوق اجتماعی است و نیاز به اجازه قاضی در حکم خود ندارد. بلکه این مجازات‌ها ...
آیا تغییر نام و نام خانوادگی امکان پذیر است؟
به موجب ماده 40 قانون ثبت احوال تغییر نام خانوادگی اشخاص منحصراً با تصویب سازمان ثبت احوال کشور خواهد بود.