۰

چه کسانی حق گرفتن شناسنامه برای نوزاد را دارند؟

تاریخ انتشار
شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۷
چه کسانی حق گرفتن شناسنامه برای نوزاد را دارند؟
به گزارش معاونت فرهنگی قوه قضاییه، از آنجاییکه با صدور شناسنامه انتساب اوليه هر شخص به پدر و مادر وي و اینکه به كدام فاميل تعلق دارند مشخص می شود، لذا پدر و مادر مكلفند به محض تولد كودك نسبت به نامگذاري شايسته و اخذ شناسنامه براي فرزند خود اقدام نمایند تا مولود جديد هويت یابد.
در این ارتباط ماده 12 قانون ثبت احوال کشور در خصوص ثبت ولادت هر طفل در ایران اعم از اینکه پدر و مادر طفل ایرانی یا خارجی باشند باید به نماینده یا مأمور ثبت احوال اعلام شود و ولادت اطفال ایرانیان مقیم خارج از کشور به مأمور کنسولی ایران در محل اقامت و اگر نباشد به نزدیکترین مامور کنسولی و یا سازمان ثبت احوال کشور اعلام می شود. لهذا هر یک از اشخاص زیر می توانند با مراجعه به ادارات ثبت احوال نسبت به اعلام ولادت و اخذ شناسنامه نوزاد اقدام نمایند:
1- پدر یا جد پدری با ارائه اصل شناسنامه.
2- مادر در صورتی که ازدواج او قانوناً به ثبت رسیده باشد. لیکن در مواردی که انعقاد رابطه زوجیت صرفاً با صیغه شرعیه بوده و به ثبت نرسیده باشد، اعلام ولادت و امضاء اسناد متفقاً به عهده پدر و مادر شرعی خواهد بود.
3- وصی یا قیم یا امین با ارائه مدارک ذیربط.
4- متصدی یا نماینده موسسه ای که طفل به آنجا سپرده شده است. در حال حاضر یکی از این موسسات، سازمان بهزیستی است که نهاد متولی سرپرستی کودکان و نوجوانان بی سرپرست به شمار می رود و برابر ماده 16 قانون ثبت احوال، می توانند اعلام کننده وقایع حیاتی و اقدام کننده برای صدور شناسنامه باشند.
5- صاحب واقعه که سن او 18 سال تمام به بالا باشد. بنابراین اگر هریک از مراجع بندهای فوق در انجام این وظفه قانونی قصور ورزیده باشند، این امکان فراهم شده که از جانب خود شخص نسبت به اخذ شناسنامه اقدام شود.
کد مطلب : ۴۰۷۶
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

پرسش و پاسخ
موارد کلی بطلان معاملات کدام است؟
بطلان وضعیتی حقوقی است که ضمانت اجرای تخلف از شرایط قانونی صحت و اعتبار عمل حقوقی است، که اثر قهقرایی آن موجب محرومیت طرفین ...
مجازات تبعی به چه معنایی است؟
منظور از مجازات تبعی عموماً محدود به محرومیت از حقوق اجتماعی است و نیاز به اجازه قاضی در حکم خود ندارد. بلکه این مجازات‌ها ...
آیا تغییر نام و نام خانوادگی امکان پذیر است؟
به موجب ماده 40 قانون ثبت احوال تغییر نام خانوادگی اشخاص منحصراً با تصویب سازمان ثبت احوال کشور خواهد بود.