۰

گروه های مشمول و شرايط استحقاق مزاياي بيمه بيكاری کدام است؟

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۰۹
گروه های مشمول و شرايط استحقاق مزاياي بيمه بيكاری کدام است؟
به گزارش معاونت فرهنگی قوه قضاییه، در جامعه اي كه بيكاري يكي از پديده هاي جدي اجتماعي و اقتصادي آن محسوب مي شود، جايگاه بيمه بيكاري بشدّت اهمیت دارد و توجه به آن مي تواند برخی از مسائل و مشكلاتي را كه بر زندگي خانوادگي و اجتماعي شخص بيكار تأثير گذار است، مهار كند. همچنین در شرایط رکود اقتصادی با کاهش فشار از طریق تأمین حداقل معیشت کارگران، امکان انعطاف پذیری با شرایط بازار بگونه ای فراهم خواهد شد که در نهایت از سقوط در ورطه مسائل جرم خیز خواهد کاست.
گروه های مشمول بیمه بیکاری:
در وضعيت فعلي در برخورد با مسئله بيمه بيكاري آنان به چند گروه تقسيم مي شوند:
- كارگراني كه در نهادهاي دولتي و عمومي كار مي كنند و با شركتي قرارداد بسته اند و بيمه نيز هستند.
- كارگراني كه دربخش خصوصي كار مي كنند و بيمه هستند.
- كارگراني كه قرارداد پيماني (شبه رسمي) با نهادهاي دولتي بسته اند و بيمه هستند.
- كارگراني كه در بعضي از كارخانجات يا واحدهاي صنعتي داراي قرارداد دائم هستند.
- كارگراني كه چه در بخش دولتي و چه خصوصي داراي قرارداد فصلي، كار معين يا موقت مي باشند.
در هر پنج شكل مذكور ممكن است بيمه بيكاري آنان به سازمان تأمين اجتماعي توسط كارفرمايان پرداخته شده يا نشده باشد. بهمين لحاظ علیرغم بهره مندی از خدمات بيمه درماني در طول خدمت، در صورت بيكاري جايگاه آنان ارتباط مستقيم با نحوه پرداخت يا قصور در پرداخت حق بيمه بيكاري به سازمان تأمين اجتماعي دارد. گرچه سازمان مزبور در هر حال موظف به پرداخت حق بیمه بیکاری است، اما چنانچه از پشتوانه كمتري برخوردار باشد قادر به پوشش مطلوب نخواهد بود.
دومين نكته اي كه در این ارتباط لازم به گوشزد مي باشد اين است كه رویه جاري مقرر می دارد كارگران قراردادهاي دائم در صورتيكه در اثناء یا پایان قرارداد، بيكار شوند مشمول بيمه بيكاري مي شوند. اما كارگران فصلي يا داراي قرارداد موقت (که ماهیت کار آنان غیر دائمی است) صرفاً‌ در صورتيكه در حين كار اخراج شوند،‌ مي توانند از مزاياي بيمه بيكاري استفاده كنند. بنابراين در صورت پايان مدت قرارداد هاي موقت و حتي تمديد مجدد جهاتي براي بهره مندي از مزاياي مذكور وجود نداشته و لهذا نوع قراردادي كه بسته مي شود تأثير مستقيمي در چگونگي تحت پوشش يافتن آنها از بيمه بيكاري است. نتیجه اینکه با توجه به گسترش قراردادهای موقت، مسئله اي كه همواره نیروی کار از آن رنج مي برد اينكه چرا قراردادهاي آنها گرچه براي سال هاي متمادي تمديد شود، باز هم آنان كارگران موقت تلقي مي شوند.
مقررات و شرايط جاري:
قانون بيمه بيكاري گروه هاي ذيل را از شمول قانون استثناء می کند.
بازنشستگان و از كار افتادگان كلي.
صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بيمه شدگان اختياري.
اتباع خارجي.
البته با توجه به اينكه بازنشستگان و از كار افتادگان و صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بيمه شدگان اختياري خود بخود از مفهوم و تعريف كارگر خارج مي باشند بهتر است در تعيين قلمرو بيمه بيكاري گفته شود: كليه كارگران مشمول قانون تأمين اجتماعي تابع قانون كار بجز اتباع خارجي، تحت پوشش قانون بيمه بيكاري قراردارند.
لیکن در حال حاضر، كارگر تحت پوشش بيمه بيكاري چنانچه بدون ميل و اراده خود بيكار شود مي تواند از مزاياي پيش بيني شده درقانون استفاده نمايد.
حق بيمه بيكاري 3% مزد يا حقوق بيمه شده بوده و پرداخت آن بعهده كارفرماست و بسته به اينكه مدت اشتغال قبل از بيكاري او چه ميزاني باشد مدت پرداخت مقرري مربوط متفاوت و به هر حال داراي سقف معيني است. در اين گفتار بدواً‌ شرايط استحقاق مزاياي بيمه بيكاري و سپس ميزان مقرري و مدت آن مورد بحث قرار مي گيرد.
شرايط استحقاق مزاياي بيمه بيكاري:
امكان بهره مند شدن از مزاياي بيمه بيكاري مستلزم وجود شرايط ذيل است:
1- كارگر بدون ميل و اراده بيكار شده و آماده به كار است، تشخيص بيكاري بدون ميل و اراده و تعيين تاريخ وقوع بيكاري بيمه شده بعهده واحد كار و امور اجتماعي محل مي باشد. بنابراين چنانچه قصور يا تقصير كارگر در انجام كار يا وظايف محوله در مراجع حل اختلاف احراز شود چنين كارگري حق استفاده از مقرري بيمه بيكاري را نخواهد داشت.
2-  بيمه شده بيكار قبل از بيكار شدن حداقل 6 ماهه سابقه پرداخت حق بيمه بيكاري داشته باشد.
چنانچه بيكاري بوجود آمده ناشي از حوادث قهريه و غير مترقبه مثل سيل، زلزله، آتش سوزي و جنگ و از اين قبيل باشد ولي كارگر سابقه كار كمتر از شش ماه داشته و طبعاً‌ حق بيمه مقرر او در مدت كاركرد پرداخت شده باشد، با چنين كارگري مثل اشخاصي كه حق بيمه شش ماه پرداخته اند برخورد شده و مشمول دريافت مقرري بيمه بيكاري خواهند بود.
3- بيمه شده مكلف است ظرف 30 روز از تاريخ بيكاري با اعلام مراتب بيكاري به واحدهاي كار و امور اجتماعي آمادگي خود را براي اشتغال اطلاع دهد.
4- بيمه شده بيكار مكلف است در دوره هاي كارآموزي و سواد آموزي كه توسط واحد كار و اموراجتماعي و نهضت سواد آموزي يا ساير واحدهاي ذيربط تعيين مي شود شركت نموده و هر دو ماه گواهي مربوطه را به واحد تأمين اجتماعي تسليم نمايد.
کد مطلب : ۴۰۲۵
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

پرسش و پاسخ
منابع قانونی نظام حقوقی حاکم بر اراضی برون شهری کدام است؟
اراضی خارج از شهرها بویژه زمین های کشاورزی، مناطق سبز و حاصل خیز بعنوان یکی از منابع مهم ثروت کشور به حساب می آیند. علاوه ...
اوصاف دعوی عمومی چیست؟
دعوای عمومی به دعوایی گفته می شود که دادستان یا مدعی العموم به عنوان نماینده جامعه، آن را علیه مجرم در دادگاه مطرح می کند....
حقوق زن در قانون مدنی ایران چگونه است؟
زنان همواره به عنوان نيمی از اعضای جامعه تأثير پذير از همه پديده هاي اجتماعي بوده اند. بهره گيری از نيروی كار آنان از دير ...